Rohelised soovivad Tartule nii kultuuri kui Keskparki – need ei ole teineteist välistavad objektid. Kultuurikeskus on võimalik kesklinna ära mahutada ka nii, et park jääb pargina alles. Kindlasti tuleb selle roheala kasutusvõimalusi arendada, sest sel on ometi kõik eeldused olla mõnus linnasüda.

Autovabaduse puiestee peaks Keskpargiga koos looma ühtse linnaruumi, mitte tekitama päris pargi kõrvale asfaldile asenduspargi, et näidata, et ka nii saab. Ei saa. Päris parki ajutine rohekomejant ei asenda. Sellisena on Autovabaduse puiestee linnavalitsuse rohepesuprojekt, mis üritab Keskpargist maalida võimalikult väärtusetu pildi ja tõmmata tähelepanu kirvetööst eemale kureeritud elurikkuse abil. Nõutuks teeb asjaolu, et värskelt vastu võetud energiakavas kinnitatakse, et “tuleb iga üksikut puud Tartus väärtustada”.

Selleks, et linnavalitsusega läbirääkimiste laua taha astuda, oleks vaja kõigi opositsioonijõudude tõhusat koostööd. Kui kuulsime, et EKRE soovib avaldada meelt just selleks, et linnavalitsuse liikmed opositsioonihäält kuulda võtaksid, olime korraks lootusrikkad. Paraku selgus, et EKRE meeleavalduse eesmärk on taas luua Ilfi ja Petrovi surematust kirjandusteosest „12 tooli“ tuntud kurikuulus „Mõõga ja Saha Liit“, kus aadlipealik Vorobjaninov ja Ostap Bender „orbude toetuseks“ raha kogusid.

Kuidas teisiti saada aru sellest, et TÜ raamatukogu ette plaanitav meeleavaldus on otsedemokraatia toetuseks ning SÜKU ja homoseksualismi vastu? Kui tuled kohale, et anda oma oma kohaloluga toetushääl SÜKU debati avamiseks ja otsedemokraatia toetuseks, siis ühtlasi toetad vaikides ka homovaenulikku propagandat.

Teadupärast panid tuntud vandeseltslased kirjandusteoses inimeste rahaga lihtsalt putku. Toetamata jäid nii orvud kui demokraatia naasmine Nõukogude Venemaale. Nõndasamuti läheb kõigiga, kes EKRE meeleavaldusega liituvad, et SÜKU debatti pidada. EKRE paneb teie näopildi lihtsalt oma Uute Uudiste portaali üles (ja võib olla monteeritakse Photoshopis ka mõni põlev tõrvik sinna kõrvale) ning pajatab juurde tuhande tähemärgiga, kuidas rahvas kogunes EKRE toetuseks Tartus.

Lõpptulemus on selliste „debattide“ algatamisel umbes samasugune, kui oleksid kogu põranda ära värvinud ning siis avastad, et seisad toanurgas ja uks on vastasseinas. Seisad alati ja igal pool üksi oma ideedega nurgas, määrdunud värvipintsel näppude vahel. Võib olla just see ongi see, mida EKRE tegelikult tahab – vaigistada kokkusobimatute valikute ühte meeleavaldusse surumise näol opositsioonikaaslasi.

Rohelised kutsuvad kõiki poliitilisi erakondasid ja valimisliite Tartu linnas (aga ka mujal Eestis) üles tegema koostööd, et head ideed teoks saaksid. Otsime ühised teemad ja seisame koos nende eest – hoolivama ja rohelisema elukeskkonna nimel.

Johanna Maria Tõugu kandideerib 2021 KOV valimistel Tartu linnas esinumbrina. Hääleta 11-17. oktoobril toimuvatel valimistel Noore Rohelise poolt!